Hayvanlara Eziyet Edenler Nereye Şikayet Edilir?

Tabiatta insan ırkı ve hayvan ırkı sürekli olarak çoğaldığı için, beslenme ve uygun şartlar açısından yaşam alanları çoğu kez ortak kullanmak durumundadır. Yaşam alanlarının kesişmesi neticesinde insan ırkı yaradılış gereği, hayvanlara üstünlük sağlamış ve hayvan ırkı bu duruma uyum sağlamak durumunda kalmıştır. Hatta insan ırkı bu üstünlük neticesinde pek çok hayvan cinsini kendine fayda sağlamak üzere evcilleştirmiş ve onlardan fayda sağlamaya başlamıştır. İnsanlar yaşam alanlarını tek yönlü olarak kendilerine göre şekillendirirken, kendi tabiatlarından uzaklaşmak zorunda kalan hayvanlar da aç kalmamak ve yaşamlarını sürdürebilmek uğruna pek çok zorluklara katlanmak ve insanlarla birlikte yaşama zorunda kalmıştır.

Hayvanları Koruyan Kanunlar

Kültürümüzde ve tarihimizde hayvan hakları ile ilgili pek çok hukuksal uygulamalar ve kanunlar mevcuttur. Örneğin, yük hayvanlarının taşıyacağı yük miktarı, hayvanlara eziyet edilmesi ile ilgili, onların eğlence uğruna öldürülmesiyle ilgili, gereksiz yere ve zamansız avlanmaları ile ilgili pek çok hukuksal uygulamalar mevcuttur. Günümüzde de bu konuda hayvan haklarını koruyan bir koruma kanunu mevcuttur. Bu kanun neticesinde hayvanlara yapılan işkence, uygunsuz davranışlar ve gereksiz yere hayvanların öldürülmesi, kabahat olarak tanımlanmaktan çıkmış ve artık suç olarak tanımlanmaktadır. Hatta bu ceza hapis cezasına kadar gitmektedir.

Hayvanlara Eziyet Edenler Nereye Şikâyet Edilmeli?

Hayvanlara eziyet yapan bir kişi gördüğümüzde acil müdahale açısından, polis veya belediye görevlileri aranarak acil müdahale için destek istenebilir. Son dönemde hayvanlara karşı insanlık dışı yapılan eziyetler nedeniyle kamuoyu baskısıyla daha fazla ilgileniliyor ve yaptırımlar uygulanmaya başladı. Bu konuda en hızlı şekilde cimer üzerinden başvuru yapılabiliyor. Bulunduğunuz ilde belediye başkanlıkları veya 112 üzerinden polise şikayette gerekli süreç başlatılıyor. Şikayet sonrası hemen olay yerine polisle beraber veteriner hekim yönlendirilip inceleme başlatılıyor. Umuyoruz ki böyle durumlarla karşılaşmayız. Dışarıda yaşan tüm hayvanların daha huzurlu ve mutlu yaşamasını hep beraber destek olarak başaracağız.